LAST MINUTE 2002 - ŠUMAVA
5.den, středa 17.7.

kemp Annín - Hartmanice - N. Hůrka - Železná Ruda - Špičák - sedlo p.Špičákem - Hojsova Stráž - Zelená Lhota - Nýrsko - kemp
59.62 km, 18.34 km/h, time 3:15:03, max 67.9 km/h

Královská horská etapa 2

V noci prší. Krátce po osmé hodině se budíme, ale protože venku stále ještě prší, čekáme. Jakmile přestalo, urychleně balíme Honzův mokrý stan a další věci. Poté jsme popojeli k recepci, kde je malý obchůdek, v němž nakupujeme rohlíky, paštiky a jiné pochutiny na snídani. Kemp opouštíme až v 10:02. Cesta vede nejdřív ještě mírně dolů až do Hartmanic, ovšem tam se překvapivě prudce zvedne do brutálního stoupáku.

Černé jezero. (Vy asi nic nevidíte, ale my jsme tam byli a viděli.)Parádní stoupání si užíváme skoro dvě hodiny, pak dorážíme do Železné Rudy, kde si dáváme od dvanácti do jedné oběd v hotelu Enzian. A po dobrém obědě, kdo by to čekal, zase usedáme na naše kolečka a zase hurá prudce nahoru na Špičák. Začíná na nás mírně poprchávat, ale ignorujeme to. V Sedle pod Špičákem diskutujeme o tom, zda se zajedeme podívat k Černému jezeru. Nevíme, jak dlouhá to bude zajížďka a jestli se tam vůbec s kolama dá jet, ale jo, zkusíme to. Předchozí odbočku k Čertovu jezeru, kam jsme chtěli zajet, jsme totiž nenašli, takže tohle je náhradní šance. A dobře jsme udělali. Celkem pohodová cesta nás vedla asi 3.5 km lesem, aby se pak před námi zjevil pěkný pohled na Černé jezero. Posvačili jsme Tatranku. Mírně poprchává, ale na to už jsme si tak nějak zvykli, takže normárně odjíždíme zpět na hlavní cestu a dál přes Hojsovu Stráž. Hojsova stráž. Mírné poprchávání přechází v poctivý déšť, před kterým se ukrýváme pod přístřeškem zavřené Berryho "hospodo-ubytovny". Je odsud pěkný výhled na okolní vrcholy Šumavy, i když všechno je takové trošku pošmourné.

Po ustání deště nás následné klesání vede přes Zelenou Lhotu, pak si zajíždíme z hlavní cesty kousek na hráz vodní nádrže Nýrsko. Hráz přehrady u Nýrska. Pro dnešek máme vyhlédnutý kemp hned u Nýrska, kam dorážíme již v 15:45. Opíráme si kola u lavečky, přesněji Pavel a Honza si je tam opírají a když jsem si k nim chtěl přiopřít moje kolo, tak mi to zakázali, zacož jsem jim okamžitě vynadal do hadů nevděčných a opřel si kolo kousek jinde. Je na čase postavit stany, a to oba stany. Včerejší experiment "all in one" (čti: všici v jednom) se tedy nebude opakovat. Kemp je v podstatě jeden velký rovný plac obestavěný chatkami, ale při bližším ohledání jsou všude objeveny nepříjemné malé hrbolky. Nakonec hledání místa bez hrbolků vzdáváme a stavíme stany na nich. Koupání přímo zde v kempu žádné není, a protože se nám nechce jít hledat údajně existující koupaliště někde tam venku, zakupujeme v recepci dva žetony a jdeme do sprch prozkoumat ten jejich automatický zázrak nejmodernější techniky, o němž nám hrdě básnila paní správcová. Mno, popravdě, nenadchlo mě to ani trochu. Jsem konzervativní jedinec a ve sprchovacím koutě očekávám sprchu se dvěma různobarevnými kohoutky, ovládanými manuálně. Zde se však na zdi nacházela jakási kovová krabice s otvorem na žeton, čidlem, jedním modročerveným kolečkem a nahoře z toho trčela sprchovací hlavice. A ještě to na nás výhrůžně svítilo červeným světýlkem. Princip je prý jenoduchý: Vhodíte žeton a když pak před čidlem mávnete rukou, teče na vás voda, když máchnete podruhé, voda se zastaví. A v čem spočívá hlavní vtip? V tom, že vody je k dispozici určité přiměřené množství, o jehož rychlosti vyčerpávání nemá sprchující šajnu. Legrační. To se jako budu sprchovat a až se namydlím a máchnu před čidlem, tak mi to místo vody pípne že "GAME OVER" a nepoteče žádná voda? Tedy ne jen teplá, ten vynález totiž bez žetonu nepustí ani studenou. Paní v recepci se nás snažila uklidnit, že se to prý ještě nikomu nestalo, což by se jinými slovy dalo říci jako "budete první komu se to stane". Vyřešili jsme to důmyslně. Jeden z nás se vždy sprchuje a druhý drží před sprchou stráž, aby mohl v případě potřeby zaběhnout koupit další žeton. Nakonec to ale dopadlo dobře. Na první žeton se vysprchoval velmi úsporným způsobem Honza a po něm ještě i já, celý druhý žeton pak na sebe vypotřeboval rochňa Pavel. Mimochodem, nebylo by fér zatajit, že ještě před odchodem do sprchy byla vyhlášena soutěž o nejšpinavější ručník, kterou jsem, ach jo, vyhrál já. Svůj ručník jsem totiž často sušil za jízdy na kole a sem tam se mi opřel o nějakou umazanou část kola, takže byl dost fuj a nešlo to ani oprat.

Večeříme v hospě v kempu. Já a Honza si dáváme smažený hermelín, Pavel nějakou masovou směs. K tomu dnes mimořádně nepopíjíme pivo, ale červené vínko - Frankovku. Proběhl druhý clearing - teďka to vyšlo opravdu pěkně a po započtení všech vzájemných kombinací "má dáti - dal" platí Honza jen pětikačku Pavlovi a šestikačku mně. Diskutujeme nad mapou o zítřejší trase. Trošku se přeme s Pavlíkem, který nás pořád chce zatáhnout s našima nabáglovanýma kolama na nějaké pěšinky hluboko uvnitř Českého Lesa v naději, že by tam mohlo být třeba skoro i tak krásně jako v Drahanském žlebu. Když se ho ptáme, co budeme uprostřed lesů Českého Lesa dělat, až začne pršet, přichází s památným výrokem, že se schováme pod smrkem. Jasně! Takže zbavujeme Pavla svéprávnosti a navrhujeme použitelnější trasu přes různé vesničky, kde se případný déšť dá přeci jen nějak řešit. Spát odcházíme už v 19:30 - he? Fakt tak brzo? No jo, vážně, mám to tak zapsáno v deníku.

Jdi na předchozí stránku... Jdi na hlavní stránku... Jdi na další...


CYKLOSTRÁNKA Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER