LAST MINUTE 2002 - ŠUMAVA
4.den, úterý 16.7.

kemp u Lipna - Černá v Pošumaví - Horní Planá - Želnava - Volary - Lenora - Horní Vltavice - Borová Lada - Kvilda - Horská Kvilda - Zhůří - Rejštejn - kemp Annín
90.01 km, 19.93 km/h, time 4:30:58, max 67.0 km/h

Královská horská etapa

Můj noční oddych byl dvakrát násilně přerušen. Poprvé pláčem nějakého dítěte, podruhé začínajícím deštěm. Máme totiž venku na šňůře rozvěšené prádlo, takže jsem bleskurychle startoval, sesbíral všechno na jednu hromadu a ukryl u nás v předsíňce. Sotva jsem opět ulehl s pocitem uspokojení z právě vykonaného dobrého skutku, déšť ustal. Já se na to vykašlu, byla to jen kraťoučká přeháňka. Ale jestli si myslíte že teď vstanu a zase to prádlo rozvěsím, tak houbelec. Určitě by zas začalo pršet, to známe.

Odjezd z kempu u Lipna. (Ráno, těsně před bouřkou.)Až do rána samozřejmě ani nekáplo. Vstáváme v 7:11, obloha je zamračená, balíme stany a věci. Když jsme s balením asi tak v polovině, v 7:30, začíná liják. Bleskově rveme všechny věci do cyklokapes, stany též co nejrychleji do futrálů a prcháme se i s nabáglovanýma kolama skrýt do umývárek. Teda ti dva prchli přímo zázračně, já jsem nestíhal. Když jsem se už za vydatného deště blížil k umývárkám, Pavel mi přidržoval otevřené dveře ať tam rychle zajedu. Připadlo mi podivné, že uvnitř nevidím jejich kola a v zápětí mi došla Pavlova zrada - vždyť on mě směroval do dámských umývárek s toaletami. Tož co blbneš, Pavlíku? Cože? Že už jste pánské prostory plně obsadili svýma kolama? No, tak dík, to mám pak holt smůlu a budu moknout. Ale nakonec to nebylo tak tragické - opřel jsem si kolo zvenku k umývárce, kde stříška kousek přesahovala a ještě překryl kapsy kusem igelitu. O čtvrt na devět déšť ustal a my opouštíme kemp. Sotva jsme však stačili dojet na hlavní cestu a začíná to nanovo. Sprintem dojíždíme do nejbližší vesničky Černá v Pošumaví a schováváme se u tamní knihovny. Kolem nás se dějí nepěkné věci - hustý lijavec, bouřka, blesky - nic pro slabší povahy, ani nám z toho není příliš do smíchu. 

Šumava.Po 30 minutách si dal déšť pauzu a my toho využíváme k popojetí dál do Horní Plané, kde stavíme u supermarketu Jednota kvůli nákupu snídaně. A opět začíná pršet. Snídáme schovaní u zastřešeného vchodu, později stojíme uvnitř v obchodě a čekáme až přestane lít. Po hodině a půl už je to celkem nuda, přichází deprese a Honza básní o hlavním nádraží v Českých Budějovicích. Posíláme Jirkovi SMSku s žádostí o optimistickou předpověď počasí. Jeho odpověď, že pršet má až od zítřka, nás moc netěší. Co jako ty deště doteď, to nic nebylo? Ve snaze přivést kluky na optimističtější myšlenky vyhlašuju volbu Miss prodavačka. Hmm, měl jsem po proběhnutí několika disciplín vyhlídnuté dvě favoritky do finále, ale ještě než došlo k promenádě v plavkách a k závěrečné poradě se zbytkem odborné poroty o vítězce, přestalo krátce po 12 hodině pršet. Ano, tady v tom obchodě jsme zabili více než 2 hodiny času. Eh, nemilé.

Projíždíme přes Želnavu a Volary, tam si dáváme od 13 do 14 hodin oběd v hotelu Bobík, a pokračujeme dál. Tady nesmím opomenout jednu malou legrační příhodu. Dopoledne si Pavel v obchodě koupil hodně velké jablko - myslím nějaká odrůda křížená s melounem - prostě takový menší fotbalový míč, ale v netradičním barevném provedení a se stopkou místo ventilku. No a jedl ho až teď za jízdy v mírném stoupání, které se však najednou prudce přeměnilo na 12% dokopec. Držel to jabko v pravé ruce, levou držel řídítka, ovšem potřeboval velmi rychle podřadit. A kde na to vzít třetí volnou ruku?! Zachvátila ho panika. Jablko měl okousané sotva z poloviny a evidentně ho nechtěl zahodit, tak se rozhodl, že ho urychleně dojí. Svými mocnými kusadly ho do sebe začal šrotovat, kam se hrabe drtič na odpadky. Takže v mžiku bylo fuč - sám Dejvid Kaprfíld by žasnul, kam to maxijabko zmizelo. Jenomže ono nezmizelo, ono bylo sice nakrouhané, ale stále jen ukryté za Pavlovými tvářemi. Koukám na něj, jak má srandovně nafouknutou papulu a začali jsme se oba řehtat, až vyprskával kousky kolem sebe. Přesto mu tam dost zůstalo, aby ho pak po částech polykal ještě 5 minut během další jízdy a ještě se přitom pořád smál, že se mu směju. Prostě Pavel je fakt dost dobrej křeček.

Nyní následuje nejkrásnější etapa celého týdenního výletu. Stále stoupáme po cestách přes Lenoru, Horní Vltavice, a dále podél říčky Teplá Vltava přes Borovou Ladu až na Kvildu. Příroda je zde vskutku nádherná, nebe se krásně vyčistilo a je polojasno až skoro jasno. Kochám se spoustou kouzelných výhledů na okolní kopce, prostě paráda! Díky těm krásám kolem ani nevnímám, že cesta je pořád docela prudce nahoru. Každý si jedeme sám vlastním tempem a nahoře na Kvildě se čekáme. Pak jdeme posvačit do tamního pekařství. Mají tam lákavě vypadající koláče, tak si dávám jeden borůvkový a jeden tvarohovo-ořechový, zapíjím to juicem. Honzík sedí u svého pivka, ale je s ním těžká řeč - stěžuje si, že mu to nejede, že já s Pavlem valíme jako blázni, a že jízda do těch kopců ho strašně unavuje. Ojojoj. To mě mrzí, já to cítím přesně naopak - jede mi to do těch kopců tak nějak samo a na tachometru jsem nejčastěji viděl 17 km/h (a to mě ještě Pavel předjížděl). Trošku Honzíkovi spravilo náladu, když mi před odjezdem z Kvildy při dolévání cykloflašky polil vodou spacák. Já vím, že to neudělal schválně, ale radost mu to udělalo, to nezapře. :-)

Čas pauzy skončil a my jedeme dál přes Horskou Kvildu a Zhůří, za kterým začíná prudký sjížďák dolů. Kola s báglama nabrala pořádnou rychlost a v serpentinách je nutno pořádně přibržďovat, aby jsme si nevyrobili nějakou "auau" lesní zkratku. Navíc řeším dilema - předtím, při cestě do kopce, jsem si sundal přilbu a navlíkl ji na řidítka - přeci jen do kopce to zas až tak rychle nejelo a v tomhle horku se v přilbě dost potí hlava. No a teď to sviští dolů a já mám helmuta pořád na těch řidítkách, grrr. Za jízdy si ho nasazovat netroufnu, ale zastavovat se mi kvůli tomu nechce. Vyřešil to za mě Honza, který jel předemnou a začaly se mu sesouvat věci, pročež musel zastavit, tak jsem zastavil taky a než si Honza upevnění zrevidoval, přilbu jsem nasadil a mohl bezpečněji pokračovat dál. Sjížďák byl dlouhý asi 8km a dovezl nás až do kempu Annín, kde jsme se ocitli v 18:02.

U recepce jsme se dohodli, že dnes se budem tulit. Postavili jsme tedy jen jeden stan - Honzův. Ovšem když si do něho ti dva vybalili své věci, zdál se už celkem zaplněný. A co jako já? Snažil jsem se najít nějaké řešení - navrhoval jsem, že budeme střídavě po 12 hodinách držet venku hlídky a první že je na řadě Pavel, ale neprošlo to. Ok, abyste viděli, jak jsem obětavý, ušetřím nám uvnitř spoustu místa a nedám si ani pod spacák alumatku. Stejně by se tam nevešla, nechali mi mezi svýma karimatkama mezeru tak 30 cm. Jdeme se mýt. Wow, po odemčení umývárek nafasovaným klíčem nás příjemně překvapuje svítivě bíle vykachlíkovaný interiér - takovou parádu jsem v kempu ještě neviděl. Jedinou drobounkou vadou na kráse je, že ze sprch teče totálně ledová voda. Aha, teď si vzpomínám, jak se pán v recepci vyhýbavě ušklíbl při našem dotazu jestli teče ve sprchách teplá voda, a prý že teplá, teplá, jen jestli ji před náma nevypotřebujou Holanďani, kterých je v kempu převážná většina. Takže je to jasný - všechnu teplou vodu vyčamrali Holanďani. A předpokládám, že Holanďanům říká že teplou vodu spotřebovali Češi. Ani bych se nedivil, kdyby tam vůbec nebyl namontovaný žádný ohřívací bojler - místo něj mají tuhle variabilní historku. Přesto jsme se osprchovali, namydlili a opět osprchovali, takoví jsme hrdinové - a že na tohle sprchování byla nutná velká dávka odvahy, na to vemte led. V hospě v kempu si poté dáváme večeři, jen něco lehčího: já párek s hořčicí a křenem (ten teda protahoval), Honzík tuplovaný párek s tuplovanou hořčicí a tuplovaným křenem (co tuplovaně protahoval), Pavlík míchaná vejce se šunkou. A protože točená kofola není, tak k tomu pivka. Spát odcházíme ve 21:15.

Naskládali jsme se všichni tři do stanu a ulehli na domluvený pravý bok, abychom si vzájemně nefuněli z té bezprostřední blízkosti do obličejů. Já ležel uprostřed, takže jsem měl celkem jasnou metodiku pro další noční otáčení. Když ležel Honza na pravém boku a Pavel na levém, mohl jsem si lehnout libovolně, pokud však leželi čumákem doprostřed, zbývalo mi jedině ležet na zádech. Nebylo to rozhodně zdaleka tak pohodlné jako v předcházejících dnech, zejména pro sólového roztahovače Honzu. Ha-hááá ... náčelníku, neříkal jsem před třemi dny, že přijde čas odplaty za to že jsi mi bez ptaní přidělil spolunocležníka Pavlíka? Tak, teď nás tu máš zatrest oba, užij si to! ;-)

Jdi na předchozí stránku... Jdi na hlavní stránku... Jdi na další...


CYKLOSTRÁNKA Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER