Atari

FAQ - Často kladené dotazy k emulaci

Zde Vám předkládám odpovědi na nejčastěji mi kladené otázky kolem emulace 8bitového Atari.


Je možnost připojení Atari joysticku na PC pro emulátor ATARI800 ?

Ano. Emulátor Atari800 přímo podporuje LPTJOY interface připojený přes PCčkový paralelní port. Druhou možností je složitější interface, který se zapojuje klasicky do gameportu a Atari joystick se pak chová jako PCčkový analogový joystick (jsou emulovány jakoby "plné analogové výkyvy" v jednotlivých směrech).


Je emulace zvuku Atari zvládnuta dostatečně na to, aby bylo možné pod emulátorem dělat hudbu?

Ano. V emulátoru Atari800 je emulace zvuku věrná, vnitřní principy POKEYe jsou přesně známé - je to všecko na bázi polyčítačů, relativně jednoduchá záležitost (třeba v porovnání s emulací SID chipu z C64 určitě).


Jak uložím program nebo data z Basicu v emulátoru ATARI800 ve formátu ATR na pevný disk PCčka ?

V Basicu se program ukládá přes SAVE"D:NAZEV.BAS" - tím dojde k uložení na Atari disk D1, tj. do ATR (nebo XFD) souboru, který je zrovna nastaven pro disk D1:. Z ATRka (nebo XFDčka) lze soubor extrahovat pomocí různých utilit, např. to umí můj Atadim nebo jiné, které lze najít na Internetu.

Druhou možností je ukládat přímo na zařízení H:, které podporuje emulátor Atari800. Soubor se pak neuloží do ATR, ale přímo do adresáře, který je v konfiguraci emulátoru nastaven pro zařízení H1: (dají se nastavit 4 různé adresáře pro zařízení H1, H2, H3, H4). Stačí tedy SAVE"H:NAZEV.BAS"

Ale pozor, při ukládání přes SAVE"..." je výsledný soubor "tokenizovaný" (zpětně se načítá přes LOAD"..."), takže při pokusu o otevření ".BAS" souboru v textovém editoru na PC nebude zdrojový kód vidět. Pro textový výstup zdrojového kódu lze použít povel LIST"..." (listing na zařízení). Tento zdroj lze opět na Atari načíst přes ENTER"..." (textový vstup ze zařízení), nebo dále zpracovávat na PC v textových editorech. Samozřejmě je však pro tento případ nutné provést znakovou konverzi ATASCII na ASCII.

Pokud jde o obecná data a jejich ukládání z Basicu, zde je příklad:

10 OPEN #1,8,0,"H:JMENO.DAT"
20 FOR X=1 TO 100
30 PUT #1,X
40 NEXT X
50 CLOSE #1
60 END

Výsledkem bude soubor JMENO.DAT délky 100 bajtů, který bude obsahovat čísla 1 až 100.


Jak udělat z tokenizované formy Basic programu spustitelný ".COM" soubor ?

Programem BCOM, který vyšel ve Flopu číslo 36 na straně A. Umí převést ".BAS" na ".COM", navíc dle přání může zajistit:

(Poznámka: V programu BCOM je uvedeno, že se jedná o shareware - to platilo dříve, avšak dnes už je to FREEWARE!)


Je možno připojit 5.25" FD mechaniku z PC jako FD pro Atari XE/XL ?

Mimo samotné "mechanické" části mechaniky jsou daleko důležitější elektronické obvody, které zajišťují zpracovávání povelů přicházejících z Atárka a schopnost práce se 128byte dlouhými sektory. U mechanik pro PC je to trochu jiné a pracuje se se sektory většími (512byte), a to činí největší problém (příslušný obvod je prý velmi nedostatkové zboží). V současné době tedy tato elektronika tvoří téměř 100% ceny Atárkové disketové jednotky, neboť samotná PCčková 5.25" FD mechanika je prakticky bezcenná.

Jako alternativu lze doporučit SIO2PC kabel, který pomocí příslušného software Atárkovou mechaniku plně nahradí, přičemž nároky na výkon PC, které bude emulaci mechaniky provádět, jsou minimální.


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER