Atari

LPTJOY & AtaJoy driver

LPTJOY interface

LPTJOY je jednoduchá redukce, umožňující připojit Atari joystick na paralelní port PC. Ovšem abychom takto zapojený Atari joystick mohli používat, je nutná spolupráce ze strany software. Tento princip přímo podporuje například MS-DOS verze emulátoru Atari800, případně pod OS Win lze využít AtaJoy driver (viz. níže).

LPTjoy
Takhle LPTJOY redukce vypadá.

Protože v zapojení není žádná elektronika, stačí si sehnat: LPT konektor (25pin CANON, samec), 9pinový joy konektor (9pin CANON, samec) a propojovací kabel (7 žil).

   LPTjoy interface (designed by Petr Šumbera)

   [ CANON 25 MALE ]          [ CANON 9 M ]

(acknowledge) 10 ........................... 4 (right)
(busy)     11 ........................... 3 (left)
(out of paper) 12 ........................... 2 (down)
(select)    13 ........................... 1 (up)


(error)    15 ........................... 6 (button)


(strobe)    1 ........................... 7 (Ucc)
(ground)    25 ........................... 8 (ground)

Že je výroba naprosto jednoduchá lze dokladovat tím, že jsem si i já tento interface sám vyrobil a skvěle funguje. Když si tedy pod emulátorem Atari800 na PC chci nějakou hru zahrát, používám můj starý oblíbený joystick QuickShot - a oproti dřívějšímu ovládáním přes PC klávesnici je to zcela jiný zážitek! ;-)

AtaJoy driver pro LPTJOY (Robert Petružela, 2001)

AtaJoy driverRobert Petružela vytvořil driver pro OS Win 9x, který po instalaci umožňuje využívat LPTJOY jako standardní "game controller" pro ovládání programů a her pod OS Win 9x. Samozřejmě, LPTJOY není analogové zařízení jako PC joystick, takže jsou simulovány pouze plné výkyvy v jednotlivých směrech a jen jedno tlačítko.

První betaverze driveru podporuje napevno jen LPTJOY připojený na LPT1 a nemá žádnou konfiguraci, pouze se nainstaluje a funguje. ;-)
Instalaci provedete standardním způsobem v Control panel, Gaming Options, Controllers, Add, Add Other..., Have a disk, vybrat adresář kde je soubor AtaJoy.inf (a AtaJoy.vxd), driver se jmenuje "Joystick driver for LPT port". Po dokončení instalace se objeví mezi "game controllers" nové zařízení "AtaJoy for LPT1". Volbou Properties si můžete ihned funkčnost otestovat.

Download: atajoy.zip
(komprimováno do ZIPu, velikost cca 2 KB)

Jiná alternativa:
Pokud Vám AtaJoy driver nepostačuje, případně máte-li vyšší verzi OS Win, můžete vyzkoušet PPJoy - Parallel Port joystick driver for Windows 98/Me/2000/XP, (c) Deon van der Westhuysen, 2002 - viz. http://www.geocities.com/deonvdw/PPJoy.htm
 


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER