NONAME OPEN '98
3.den, pondělí 20.7.

kemp - Teplické skály - Adršpach - Chvaleč - Trutnov - Mladé Buky - Rudnik - Vrchlabí - Horní Sytová - Semily - Železný Brod - kemp Malá Skála
97.56 km, 21.16 km/h, time 4:36:30, max 55.5 km/h

Okolní vlhkost je až překvapivá. Člověk si i uprostřed léta připadá jak v zimě. Ne kvůli teplotě, ale proto, že každé vydechnutí se projevuje dobře viditelným bílým obláčkem. Vstáváme. Všechny věci jsou znatelně mokré, zejména spacáky. Machruju se starou známou historkou o impregnaci spacích pytlů značky "JaSmid" proti vodě a snažím se ty nezvané kapky setřepat. Dnes to ale moc nejde - no jo, vlhkost v příliš vysoké koncentraci po dobu zhruba 12 hodin, to udělá své. Mám však náhradní řešení, to jest že spacák normálně sbalím a ať si klidně uschne později, až na to bude mít náladu.

Krásná vyhlídka z vrcholku StřmenPo ujetí asi 800 metrů jsme u vchodu do Teplických skal. Platíme vstupné, úschovné za kola a za batohy (cyklokapsy tam v ceníku nemají) a vydáváme se na pěší tůru, z počátku lesem. Míjíme první obrovské balvany. Pavel se drží pořád nějak vzadu. Že by už byl tak moc unavený? Borůvky unavený, pojídá houby! ... ??? ... Pardon, blbost. Houby unavený, pojídá borůvky! ... Jo, tak je to správně ... Snažíme se mu vysvětlit, že jsme tu kvůli prohlídce pískovcových skal. Typická reakce: Pavel začíná reptat, že by byla škoda tady ty borůvky nechat a pořád zdržuje. Přitom jsou prý zde takové krásné borůvky. Sice na vrcholku každého stonku je jen jedna, ale zato krásně velká a dobroučká. Stonek? Na vrcholku stonku? Pavle, jsi si jistý, že to jsou opravdu borůvky? Pavle? Pavlééééé! ... Ok. Konec s černým humorem - vždyť to byly opravdu borůvky. A dobré. Sám jsem si jich nenápadně taky pár uzmul. ;-) Pak jsme po ocelových schodech vystoupali až nahoru na Střmen. Tedy přesněji - postupně tam byly ocelové schody, pak dřevěné schody, pak trouchnivé dřevěné schody a pak jen takové jakoby dřevěné žebříky střídavě s prohlubněmi ve skále. Hlavně že u horní části nezapomněli na ceduli "Vstup na vlastní nebezpečí!". Výhled ale rozhodně stál za tu trochu rizika - a navíc, kdyby to bylo nebezpečné, tak tam přece nepouštějí lidi, ne?! Leda že by jim to bylo jedno, ale to asi ne.

Teplické skály - křižovatka u bývalé horolezecké chatyNa vyhlídkovém okruhu jsme mohli obdivovat místa, která byla označená cedulkami s nápisy jako například: "Ozvěna" - Zkoušeli jsme ji, ale nefungovala. Zřejmě byla zrovna vypnutá. "Koňská hlava" - aha, konečně vím, jak doopravdy vypadá kůň. "Skalní nevěsta" - ale bez skalního ženicha. "Kanec a pes" - co je kanec a co pes jsme rozpoznali velmi obtížně. A to nejlepší na konec. Bez dalšího komentáře nechám skalní útvar, který nás zaujal nejvíce: "Ježek na žábě". ;-)

Teplické skály - paráda, že jo!Kuriózně až do konce trasy jsme já a Honza očekávali místo s vodopádem, ale nikde nebyl. Nejdříve jsme probírali možnost, že jsme ho přehlédli, ale to se ukázalo býti naprostým nesmyslem. Až důkladná revize našich vzpomínek z dětství potvrdila, že jsme kdysi před dávnými a dávnými lety byli oba v těch druhých skalách, Adršpašských, kde onen vodopád opravdu je (snad). Závěrem jsme tím pádem mohli s radostí konstatovat, že tato místa jsme navštívili poprvé v životě. I když až tak moc jistý bych si s tím nebyl. Myslím, že jako malé dítko jsem byl s rodiči na trampských dovolených úplně všude.

Cesta do Trutnova probíhala zcela pohodově a dokonce již ani Pavel nereptal. V centru tohoto města si dokoupil chybějící trička a byl naprosto spokojený (zcela mimořádná událost, hodna zápisu do deníku). Zato na 33.kilometru nás nenadále přepadla fyzická a následně i psychická slabost, což jsme museli řešit tzv. "prolévačkou". Neznáte? Koupíte si v obchodě 0.7l Hanácké kyselky (nebo ekvivaletního nápoje jiné značky) a hned před obchodem ji exnete (=naráz vypijete). Prvním, okamžitým efektem, je prudké zvýšení objemu tekutin v těle. Pak chvilku pociťujete vnitřní tlak v žaludku, poněvadž je plný bublinek. To je však záhy vyřešeno ústním zvukem, který bývá komentován slovem: "Jeleň!" (v kopcích se pro změnu říká: "Kamzoň!", slabší povahy by na to spíš řekli: "Prase!"). Samozřejmě ve společnosti dam se "jeleň" ani "kamzoň" nikdy neprovozuje! Jsme přece slušně vychovaní.

Ve vesničce Mladé Buky jsme poobědvali mimořádně v řeznictví. Bylo nám doporučeno prodavačkou z nedalekého obchůdku a opravdu jsme nebyli zklamáni: výběr asi z 8 teplých jídel, příjemné posezení venku pod stříškou chránící před pařícím sluncem, pivko, pohodička. Ani se nám nechtělo pryč, obzvláště když jsme zjistili, že za sebou nemáme ani polovinu pro dnešek vytýčené trasy. O to drsnějších bylo následných 24km do Vrchlabí, korunovaných na závěr šíleným kopcem, na vrcholku kterého jsme totálně chcípli. Po krátkém odpočinku jsme našli nové síly v mapě - ta totiž suverénně tvrdila, že zanedlouho dorazíme k toku řeky Jizery a po jejím břehu, směrem po proudu (!), pojedeme až do Železného Brodu. Mapa měla pravdu do puntíku. Včetně naprosto trapného prudkého kopce před Žel.Brodem, který jsme nejdřív serpentinami vydřeli, abychom si ho pak okamžitě ve 12% klesání sjeli. Chuťovka.

Kousek za Ž.B. jsme se ubytovali v kempu Ostrov, Malá Skála. Byl přímo u Jizery a skutečně z obou stran ohraničen touto řekou. Šli jsme se vykoupat do splavu. Kameny, tvořící hráz, však byly zrádně kluzké. To si na vlastní "zadek" vyzkoušel Honza, který sebou o ně tak trochu šlehl a když se chtěl rychle postavit, tak sebou fláknul pořádně - až si poranil nohu. Já s Pavlem jsme si z toho vzali ponaučení a byli velmi obezřetní, takže jsme ho, k jeho nelibosti, nenapodobili. Parádní humornou scénu mi pak Honzík předvedl, když šel za splav (přímo pod šlajsnu) a snažil se proti proudu kraulovat. Proud ho však odnášel pořád dál a dál a dál, nedbaje nikterak na jeho urputné snažení. Po koupání jsme vyrazili do hospody - kromě Pavla, který se šel do umývárky osprchovat. Kroutili jsme nad jeho počínáním hlavou - vždyť jsme sotva vylezli z vody. Ale on si to nedal vymluvit, žeprý za náma pak přijde. Prostě je nějakej divnej. V místní "Pivrncově hospůdce", krásně vyzdobené malbami vtipů přímo na zdi od známého kreslíře Urbana, jsme popili několik málo piv. Při zápisu dnešní kilometráže do deníku Honza zjistil, že mu umřel vřed (=jeho modrý tachometr). Byl z toho chudák viditelně mrzutý a náladu mu nezlepšovalo ani moje ujištění o stálé skvělé funkčnosti mého SIGMA SPORT 700. Přijal však jediné možné východisko: Můj tachometr se tímto stává oficiálním měřičem pro celou výpravu. Nebuďte smutní - jeho přístroj nezemřel trvale, jen se poněkud rozklížil a ztrátou kontaktu s baterií došlo k celkovému vynulování všech údajů. Nyní již tedy opět něco ukazoval, ale nedalo se na něj nadále spoléhat. Pavel nejde, tak jsme se vrátili do kempu, kde se již ukládal ke spánku. Do hospody se mu nechtělo. Vždyť říkám, že je nějakej divnej.


CYKLOSTRÁNKA Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER