Moje záliby
Co mě baví...
 
Motto: Kolik zájmů máš, tolikrát jsi člověkem.. ?!

Vždy připraven! Počítače. To jsou takové ty krabice, co teď leží na každém druhém stole (nebo pod ním - podle typu - je to stejné jako s lidmi). Můžete s nima dokázat spoustu věcí, protože umí znásobit vaše schopnosti (ale pozor - jak dobré, tak i ty špatné!). Aby s nima mohl člověk pracovat, musí k nim mít pozitivní postoj - teda spíše posed (nebo snad "náhrb"?). Skládají se z několika více či méně zbytečných základních částí: bedna, televize, klapkovnice (zvaná též čudlíkovka). Každý rozumný počítač má kamarádku krysu. Uvnitř bedny je spousta trpaslíků, kteří kromě neustálého blbnutí někdy z dlouhé chvíle dokonce i zpracovávají data.

Co se týče mé počítačové historie, tak jsem nejprve dlouhou dobu vytvářel programy pro Atari XE/XL - tomuto tématu je věnována samostatná stránka: *** 8-BIT ATARI ***.

PC = Počítající Crabice Počítač PC jsem zakoupil (až) na jaře roku 1995. Byl jsem tehdy na škole v našem kruhu oboru "Informatika" jedním z posledních, který ještě doma PC neměl, a musel jsem proto trávit dlouhá odpoledne a podvečery programováním (jazyk C++) na počítačových učebnách Katedry Informatiky v Olomouci. To nebylo dobré, neboť jsem se pak vždy ještě musel nějak dopravit domů, nejsa šťastným obyvatelem vysokoškolských kolejí. Uznejte sami, že přicházet domů každý den po 20 hodině není úplně až tak to pravé. Tak se onoho roku stalo, že jsem investoval nemalou částku do PC 486DX2, běžící úplně uvnitř na neuvěřitelných 80-ti MHz. K tomu ještě s úchvatnou paměťovou kapacitou 8MB a se supernovou sběrnicí "PéCéÍ". A to ani nemluvím o nezaplnitelném disku 540MB (Dost, dost! Dost už té ironie!). Celý rok a půl mi pro účely programování tato sestava postačovala a nepodlehl jsem celosvětovým trendům pod heslem "kdo neupgradeuje, není normální".

Po zdárném ukončení studia na UP jsem se stal tak trochu "normálním" a sestavu obohatil o zvukovou kartu SB 32, ztrojnásobil paměťovou kapacitu, zečtyřnásobil disk a zabudoval Cimrmanův disk CD-ROMán jsem stále ještě nedokončil. A tím začala moje série postupných upgradů domácího systému:


Nerušit! Přemýšlím a bádám... Programování. Činnost, při které jedinec druhu homo-programátorus sedí u počítače, strnule hledí na obrazovku a čas od času začne zběsile klapat do klávesnice. Vydrží mu to ale nejdéle tak 5 minut, pak přestane psát a opět strnule kouká na obrazovku. A tak pořád dokola. Pokud přitom náhodou něco potichu říká, neodpovídejte mu. Jedná se o monolog dvou vnitřních postav: Jedna z nich píše program a druhá tu první ujišťuje, že to bude fungovat. Občas obě dvě sborovým hlasem promlouvají k počítači a vyjmenovávají mu všechny důvody, proč by měl jimi právě vytvořený nefungující program fungovat. A co na to počítač? Mlčí...

Hudba. To je můj největší koníček. Bez ní by to nešlo. Jsou prostě pocity, které nemůžete mít nikdy jindy, než při jejím poslechu. A já nejsem jen pasívním posluchačem, nýbrž se snažím hlavně muziku skládat. Není nad relaxaci hudbou... Proto jsem si roku 1992 pořídil klávesový hudební nástroj CASIO CT-680. Díky MIDI propojení s počítačem (zpočátku Atari 800XE) jsem tak mohl skladby, které jsem složil, ihned zaznamenat, upravit a přehrávat si pak svoje dílka jen tak pro sebe. Styl, který dělám, by se dal specifikovat asi jako kombinace klasické elektronické hudby (J.M.Jarre, M.Oldfield, Vangelis) s popem a vlastní fantazií. Co vytvořím je silně závislé na okamžité náladě. Obrovskou spoustu hudebních nápadů nezrealizuju, a to mě mrzí. Dříve jsem se snažil komponovat s výstupem na SB AWE 32, později pro SB LIVE - skvělou to zvukovou kartu. S mými některými pokusy se setkáte na těchto stránkách. Pro plnohodnotný zážitek je však nutné mít zvukovou kartu s wavetable (a nejlépe i sounbanku z AWE32). Na začátku roku 2001 jsem si pořídil syntezátor Yamaha CS2x, se kterým muzicíruju nyní. Pokud vás to zajímá, navštivte mou *** MUSIC *** stránku.

Neuznávaný básník... Psaní. Nevěděl jsem, jak to nazvat jinak. Rád popisuju události, kterých jsem se účastnil. Přidám do toho legraci, nadsázku, přehánění, hluboké dojmy a když se vše podaří a ostatním se mé dílko líbí, jsem tuze rád. Mé "spisovatelské" kousky si můžete přečíst na stránkách *** INF91 ***. Největší poklonou jsou mi např. taková slova (cituji kamaráda Dundeeho a jeho netypickou pochvalnou reakci na můj článek o oslavě Silvestru'96):

"Během představení se ozývá hurónský smích. Diváci se v křečích válí pod křesly, jen občas se jim dostává kratičkého odpočinku, aby se mohli trochu nadechnout. Dlouho jim to nevydrželo. Ozývá se další salva smíchu. Výkřiky nadšení v některých okamžicích přehlušují samotné představení. To tu jestě opravdu nebylo... Opona se zavírá. Diváci vstávají a následuje dlouhotrvající ohlušující aplaus. Vyčerpáni smíchem a s bolavými dlaněmi odcházejí zpět do svých soukromých životů. To až budou vypravovat doma..."

Díky Dundee. Tohle je dost dobrej komentář!

Škola naivního kreslení... Grafika. Už od malička jsem rád maloval. Sešity, tužky, pastelky, propisky - to bylo vždycky moje. Vymýšlel jsem si všecko možné a maloval to. Chtěl jsem se stát "vynálezcem" (a taky řidičem kamiónu nebo F1). Na ZŠ jsem měl nejraději matematiku. Pak jsem šel na na "strojárnu" (Střední průmyslová škola strojnická), a tam se malovalo pořád. Dokonce tuší na pauzák - technické výkresy. Jsem asi divnej, protože mě to vážně bavilo. Dokážete si vůbec představit celou noc strávenou rýsováním převodovky, když se to musí druhý den odevzdat?! Samozřejmě, že na to byl měsíc času, ale znáte to.. :-) Pak jsem šel na VŠ. Tam jsem byl zavalen jen matikou a počítači. Ale když se náhodou naskytne nějaká příležitost, kde je možné se výtvarně vyřádit, jsem zas ve svém živlu. Tak už Vám došlo, kdo je autorem těch naivních obrázků na mých stránkách? Ano, jsem to já.

Ve zdravé pumpě zdravý vzduch... Sport a tak vůbec. Když jsem zrovna v přestrojení za "normálního" (nepočítačového) člověka, hrozně rád jezdím na kole - *** CYKLOSTRÁNKA *** je plná cestopisů z našich cyklistických akcí. V létě si rád zajdu zaplavat, v zimě hurá na běžky, jinak mám ještě v oblibě třeba volejbal, ping-pong nebo bowling. Na podzim 2001 jsem se stal členem oddílu Karate - Shotokan ryu (mám složené zkoušky na 6.KYU - zelený pás). Čas od času mě popadne bláznivý nápad a pustím se do nějakého dalšího sportu, který jsem si doposud nevyzkoušel (ještě pořád jich dost zbývá ;-)). Snažím se být co nejčastěji ve společnosti dobrých přátel. Obdivuju krásnou přírodu a život ve všech jeho podobách.

 


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER 1997