Atari

Jak převést programy z Atárka na PCčko (pro Atari emulátor)

Nejdříve bych rád předeslal, že pokud se touto záležitostí chcete zabývat z důvodu převedení některé známé Atárkové hry, ušetřete si čas. Naprostá většina klasických Atárkových her je již dávno převedena a dostupná na Internetu, ať už jako Atárkový .COM soubor nebo přímo jako BOOTovatelná .XFD nebo .ATR disketa. Takže nejdřív zkuste hledat v různých archivech Atari her, nebo přímo s využitím vyhledávacích serverů typu Altavista nebo Yahoo zadáním vhodných klíčových slov. Například slova: názevhry, Atari, XL, apod. spojená logickým operátorem AND.

Takže, pařany jsem už vyřídil v prvním odstavci. ;-)

Teď jste na řadě vy ostatní, kteří chcete převést z kazety zejména svoje vlastní zdrojové kódy, prográmky, utility, data a hry, které jste před dávnými a dávnými lety stvořili na Atárku a rádi byste je měli pod Atari emulátorem na PCčku.

Za nejrozumnější způsob považuji SIO2PC kabel, což je relativně jednoduché propojení mezi Atárkovým SIO portem a PCčkovým sériovým (COM) portem. Vyrobí vám to každý zdatnější elektrotechnik za pár peněz (nejdražší a nejhůře sehnatelnou součástkou je Atárkový SIO konektor - takový ten co je na konci sňůry datasetu či disketové jedotky).

Pokud máte SIO2PC kabel, stačí oba počítače propojit a na PCčku spustit některý z emulátorů disketové jednotky. Např. SIO2PC (ano, tento MS-DOS program se jmenuje stejně jako kabel), APE (Atari Peripheral Emulator, MS-DOS program), ATARI FileManagement (Win95/98/NT program), nebo jiný. Tím pádem můžete pracovat s Atárkem stejně, jako byste měli připojenou Atárkovou disketovou mechaniku. A to je vlastně všechno. Problém převodu z Atárka na PCčko se přetrasformoval do obecně známého problému převodu dat z kazety na disketu. Disketovou jednotku emuluje PCčko, takže data pak máme v příslušném .XFD či .ATR souboru, se kterým přímo pracují Atari emulátory nebo je můžeme bez problémů exportovat přímo na PC harddisk.

A jak se na Atárku převádí data z kazety na disketu? Pomocí "kopíráků". Historicky nejznámějším je asi TSDcopy (turbo, standard, disk), ale existuje i spousta novějších a lepších. Já sám jsem si taky jeden "kopírák" vyrobil. Jmenuje se TUTODISK (turbo to disk) a jeho verze 3 byla zveřejněna v magazínu FLOP číslo 41+2 na straně B (je tam program TUTODIS3.COM a manuál TUTODIS3.CAP).

A ještě něco. Pokud jste používali skvělé programy typu TOS4.1, určitě potřebujete převést formát "turbo - kilové bloky". Naštěstí i zde je řešení. Existují kopírovací programy (např. TCOPY od Milana Říhy), které pracují se zařízením "T:" (turbo - kilové bloky), a pokud se tedy spustí pod DOSem, můžeme kopírovat ze zařízení "T:" (kilové bloky) na "D:" (disketovou jednotku). Pak stačí postupně kopírovat z "T:" a ukládat na "D:NAZEV.EXT" a je to. Dokonce i některé verze TurboBasicu (TTBASIC) mají zařízení "T:", takže pro zdatnějšího Ataristu není problém si jednoduchý prográmek (převádějící data z "T:" na "D:") v TurboBasicu napsat, případně vzít nějaký již existující, např. FROMT nebo DIRTOT - oba najdete i s popisem ve Flopu 43 na straně B.


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER