Atari - Magazín FLOP
http://FLOP.ATARI.ORG
Disketový elektronický "časopis" pro počítače Atari XE/XL.
Sorry, Magazine FLOP is only in Czech.

Úprava diskety 'pětačtvrtky' na dvě 'dvouapůlky a kousek' Magazín se věnuje všem možným tématům souvisejícím se světem 8-bitových počítačů Atari (novinky, rozhovory se známými osobnostmi, informace o konaných akcích, popisy programů, nabídky a recenze literatury, kurzy programování, demonstrační programy, utilitky, volně šiřitelné programy i shareware). Do obsahu magazínu mohou přispívat i jeho čtenáři.

Kontaktní adresa (šéfredaktor): Zdeněk Burian, Marie Majerové 33, Prostějov 6, 798 11
Elektronická pošta: burian@infos.cz

Dříve byl Flop placeným magazínem, ale z důvodu vysokých nákladů na poštovné a prodlužujícího se intervalu mezi vydáváním jednotlivých čísel byl šéfredaktor Zdeněk Burian nucen tuto formu ukončit. Nyní je magazín FLOP tvořen "čistě pro radost" a vychází formou bezplatného občasníku většinou jednou ročně (když se zadaří).

Všechny FLOPy, jenž byly vytvořeny prostějovskou redakcí, jsou zde spozici ke stažení ve formě ZIP souboru. Po dekomprimaci obdržíte dva soubory (strana A a B) formátu ATR. Magazíny FLOP fungují i pod emulátorem Atari800 či Atari800WinPLus. Od čísla 39 je možné se po spuštění FLOP prohlížeče klávesou M přepnout do Mode2 pro automatické čtení textů na druhé straně diskety ze zařízení D2: - stačí tedy "vložit" stranu A do D1: a B do D2: a není pak již potřeba "otáčet" disketu. Od čísla 43 se přepnutí módu a nový pokus o načtení provádí automaticky při nenalezení souboru.
Nejrychlejší způsob je spouštět emulátor přímo s parametry ATR souborů, tj. například ATARI800.EXE FLOP_40A.ATR FLOP_40B.ATR

Obsahy

Obsahy FLOPů Zde jsou výpisy adresářů a kompletní obsahy všech Flopů (od čísla 28 až po poslední). Stránka je záměrně nedělená na podstránky s jednotlivými čísly, aby bylo možno v rámci textových vyhledávacích funkcí snadno najít, ve kterém Flopu se hledaná věc nachází.

Download

FLOP 1 až 27 nebyl vyráběn prostějovskou redakcí. Adresáře Flopů 1-27.
ZIP balík s kompletem:
FLOP1_27.ZIP (3.2MB)
ZIP balík s kompletem: FLOP28_55.ZIP (4.1MB)
 

FLOP 28

FLOP 29

FLOP 30

FLOP 31

FLOP 32

FLOP 33

FLOP 34

FLOP 35

FLOP 36

FLOP 37

FLOP 38

FLOP 39

FLOP 40

FLOP 41+2

(dvoudiskové dvojčíslo)
FLOPem číslo 41+2
byla zakončena
předplatitelská řada.

FLOP 43

říjen 2000

FLOP 44

duben 2001

FLOP 45

duben 2002

FLOP 46

duben 2003

FLOP 47

duben 2004

FLOP 48

květen 2005

FLOP 49

květen 2006

FLOP 50

březen 2007

FLOP 51

duben 2008

FLOP 52

březen 2009

FLOP 53

duben 2010

FLOP 54

duben 2011

FLOP 55

duben 2012

FLOP 56

duben 2013

Jak magazín FLOP vypadá uvnitř?

Diskety s magazínem jsou BOOTovací, takže stačí zasunout stranu A a zapnout počítač. Na počátku se většinou objeví nějaké úvodní demíčko a po odklepnutí libovolné klávesy se spustí vlastní hypertextový prohlížeč.

Obrazovka je rozdělena na tři části. Nahoře je nadpis a číslo magazínu. V prostřední části je prostor pro text. Dole jsou pak informace o nastaveném módu (pro 1 nebo 2 diskové mechaniky, resp. mechaniku a ramdisk), dále pak jméno otevřeného textového souboru a číslo aktuální stránky. Symboly ">" a "<" označují první a poslední stránku textu.

Pomocí směrových šipek se můžete posunovat nahoru a dolů po jednotlivých stranách textu. Pokud nějaký text slouží jako odkaz, je zobrazen jasnější barvou a při jeho aktivaci je podbarven červeným pruhem. Pak stačí stisknout šipku vpravo nebo RETURN a otevře se příslušná podstránka, případně se načte z disku celý nový dokument. Šipka vlevo nebo ESCape slouží k návratu na předchozí stránku a to přesně do místa, ze kterého byla opuštěna. Díky tomu je prohlížení magazínu velmi pohodlné.

Prohlížeč je schopen načítat dokumenty v textových formátech TCHEKO, ČAPEK a ATASCII.

A to stále ještě není všechno. Hypertextový prohlížeč umí i zobrazovat obrázky (na samostatné stránce) a spouštět externí programy. Uživatelský komfort je tedy zcela srovnatelný s dnešními WWW prohlížeči na PC :-). Na druhou stranu ale musím sebekriticky přiznat (jestli Vám to ještě nedošlo, tak ten prohlížeč jsem kdysi dávno vyráběl já), že tento "FLOP browser" není HTML kompatibilní, neumí JAVU (ani JAVASCRIPT) a dokonce ani nepřehrává MID-soubory. Díky tomu však odpadají problémy s nepodporovanými HTML prvky, nekompatibilitou JAVA appletů a skriptů a nepotřebujete zvukovou kartu s WaveTable. Svou velikostí 43 sektorů, tj. něco málo přes 5KB (a to včetně úvodní hlavičky a dvou znakových sad!) nečiní žádné zvláštní nároky na HW (stačí standardní Atari s 64KB RAM). :-)

Zpět na Atari 8-bit stránku.


TOPlist Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER