Atari

Atari800 emulátor

Bezkonkurenčně nejlepším programem pro emulaci 8bitového Atárka je emulátor s názvem Atari800.

Do tohoto projektu jsem se zapojil na podnět Petra Stehlíka, který mě přemluvil, abych se podílel na několika dílčích vylepšeních. Originálním autorem emulátoru Atari800 je David Firth. V současné době na inovacích pracuje několik desítek programátorů z celého světa, takže hranice kompatibility se posouvají stále blíže oněm vysněným 100%. Každá nová verze má vychytané další mouchy, zohledňuje více skutečný hardware Atárka a běží na ní opět více programů než dříve.

Mezi hlavní úpravy, jimiž jsem přispěl já osobně, patří:

Je nutno podotknout, že tyto moje výše uvedené úpravy byly postupem času různě upravovány, vylepšovány či zcela nahrazovány novějšími a lepšími principy dalších programátorů, ovšem to nic nemění na faktu, že jsem je tam kdysi před lety implementoval já jako první. ;-)

Na dalších vylepšeních emulátoru se stále pracuje...

Emulátor Atari800 je FREEWARE, takže si jej můžete zcela zdarma ztáhnout z Internetu. Petr Stehlík byl autorem jmenován oficiálním "koordinátorem", takže si pro nejnovější verze zajděte na stránku http://atari800.atari.org (najdete tam i spoustu dalších informací, kompletní zdrojové kódy emulátoru, binární verze pro jednotlivé platformy atd.). Existuje také verze tohoto emulátoru pro OS Windows pod názvem Atari800Win PLus.


Vyrobil Radek Štěrba, © RASTER